W DRODZE

- Zawróć!- poprosiłam Jay'a, kiedy śmignęliśmy obok przydrożnego straganu tuż za farmą z fistaszkami. Mimo iż burza wisiała na włosku i trochę się spieszyliśmy, nie mogłam sobie odpuścić takiej okazji. Floryda oprócz cytrusów i kokosów na poboczach wiejskich dróg kryje różne, ciekawe rarytasy. Czasami jest to ususzone mięso aligatora. Innym razem wędzone mullety. Nawiasem mówiąc fryzura na mulleta, to po naszemu czeski hokeista - długie włosy z tyłu, krótkie z przodu i po bokach. Równie rzadko spotykana, co ta ryba. Począwszy od lata do późnej jesieni pojawiają się tu i ówdzie przedsiębiorcy z 200-litrową beczką po oleju, w której na ogniu pichcą się świeże fistaszki w solankowej brei. Warto przymknąć oko na gęsty dym i bajzlowate otoczenie tych przydrożnych przybytków. Gotowane fistaszki są przepyszne. Chyba nawet lepsze od przydrożnego bbq z kozy. Przy okazji można nabyć słodziutkie brzoskwinie, miejscowe, gigantyczne awokado i inne sezonowe pyszności. Niezmiennym elementem bodaj wszystkich tutejszych warzywniaków jest lokalny miód: z palmy sabałowej, kwiatu pomarańczy, podkręcony smakiem limonki itp. Moim ulubionym jest "tupelo", z drzew o tej samej nazwie rosnących na mokradłach. Ma cudny zapach, bursztynowo-zielonkawy kolor i nie podlega procesowi krystalizacji. Taki wiecznie płynny miód łatwo dolać do maślankowo-owocowych koktajli, dressingów do sałatek i mrożonej herbaty. Ponoć pszczoły produkują go coraz mniej. - Jay! Zawracaj! Kupimy jeszcze jeden słoik.


Niedaleko Ocala, jakieś 100 mil na północ od Orlando, natrafiliśmy na gotowane fistaszki i miód z mokradeł. John, właściciel straganu,  obiecał nam, że następnym razem postara się o ogon aligatora przyrządzony na grillu.

2 komentarze:

Małgorzata Radomska pisze...

Marto, to może jakiś przepis na mrożoną herbatę? Robisz z czarnej czy z zielonej? Choć u nas lato raczej marne na razie, to jak przyjdą w końcu upały mrożona herbata będzie jak znalazł.

Marta Madigan pisze...

Dobrze Małgosiu. Opracuję. Ja robię klasyczną mrożoną herbatę z czarnej z miksem ze świeżych cytrusów.